Welcome to EverybodyWiki 😃 ! Nuvola apps kgpg.png Log in or ➕👤 create an account to improve, watchlist or create an article like a 🏭 company page or a 👨👩 bio (yours ?)...

London Junior Cup

From EverybodyWiki Bios & Wiki


The London Junior Cup is the County Junior Cup of the London FA. The London Junior Cup was first won by Connaught in 1886–87.

Winners[edit]

Results of finals since 1919–20 are:

Leyton (late Matlock Swifts)beat Royal Ordanance 3-1
Season Winners Runners-up Final result
1886–87 Connaught Minerva 4-3
1887–88 Clapton Edmonton 5–0
1888–89 Crouch End Spartan Rovers 2–0
1889–90 Star Upton Ivanhoe 2-0
1890–91 Minerva Edmonton Albion 2–0
1891–92 Olympic London Caledonians Reserves 5–3
1892–93 Clapton Westinghouse 0-0 replay 1-0
1893–94 Leytonstone Bostal Rovers 2–1
1895–96 Lewisham St. Mary's Metropolitan Railway 1–1, replay 1–0 1896-97
Pemberton beat Commercial Athletic 4-1 

1897-98 Commercial Athletic Dulwich Hamlet 0-0,Replay 0-0, 2nd Replay 3-0 1898-99 Muswell Hill Plumstead 1-1, replay 2-1 1899-00 Dulwich Hamlet Waverley 3-1 1900-01 Leytonstone Reserves Wingfield House 2-1 1901-02 Barking Institute Edmonton White Star 2-0 1902-03 Wanstead Asplin Rovers 4-1 1903-04 Asplin Rovers Clapham 1-0 1904-05 Page Green Old Boys Fulham Amateurs 2-0 1905-06 Summerstown Fulham Amateurs 3-0 1906-07 Ravenscourt Amateurs Barley Hall

3-2

-

1907–08 Clapton A Wood Green Town 7–2

1908-09 Ravenscourt Amateurs Fulham Amateurs 4-3 1909-10 Redpath Brown Kilburn 2-1 1910-11 Bruce Grove Avondale Silvertown Rubber Works 1-0

1919–20 Alston Rangers Harrow Weald 3–0
1920–21 Mitcham Wanderers Transport Workers Athletic 2–0
1921–22 Hays Wharf Hounslow Reserves 3–0
1922–23 Tottenham Avondale St. Mary's Recreation (Putney) 2–1
1923–24 Mottingham Burlington 0–0, replay 2–1
1924–25 Hounslow Ivydene South Suburban Gas 2–0
1925–26 Burlington Clapton Warwick 4–2
1926–27 Hotel Cecil Twickenham Melrose 3–0
1927–28 South Suburban Gas Royal Ordnance Factories 1–1, replay 4–0
1928–29 St. James' Old Boys Hounslow Ramblers 3–0
1929–30 North Middlesex Gas Shaw, Savill & Albion 6–1
1930–31 Colney Hatch Mental Hospital Crusaders 2–1
1931–32 Crusaders West Ealing Railwaymen's Athletic 3–2
1932–33 Tottenham Argyle Gainsford Athletic 3–1
1933–34 Stonebridge Park Dockland Settlement N.2. 2–1
1934–35 Walthamstow Athletic Shaw, Savill & Albion 5–1
1935–36 Robins Athletic Oxford & Bermondsey Old Boys 3–2
1936–37 Hounslow Ramblers Gothic 4–3
1937–38 Lyle Sports Tottenham Juniors 5–0
1938–39 Barclay Perkins Grove Athletic 1–0
1939–40 --NO COMPETITION--
1940–41 --NO COMPETITION--
1941–42 --NO COMPETITION--
1942–43 --NO COMPETITION--
1943–44 North Sheen Edgware Town Reserves 3–2
1944–45 Siemens Sports Edgware Town Reserves 6–5
1945–46 Finchley Reserves Southall Reserves 2–1
1946–47 Storey Athletic Greenfield United 1–0
1947–48 Blackwall United Byng Road Old Boys 3–1
1948–49 Green & Silley Weir Mansion Athletic 3–1
1949–50 Downs Deerfield 1–1, replay 1–0
1950–51 Mansion Athletic Battersea United 2–0
1951–52 Tower Hil New Southgate (Friern Barnet) 4–1
1952–53
1953–54 Tower Hill Oakwell United 5–1
1954–55 Lyons Club Grove Athletic (North Southwark) 1–0
1955–56 Fisher Athletic Millwall Albion 1–0
1956–57 Hounslow Town "A" Millwall Albion 6–2
1957–58 Greenfield Sports Hawker House 3–2
1958–59 Hounslow Town "A" Oak Hill Rovers 3–0
1959–60 Roding Barnet "A" 2–1
1960–61 Stratford United Keyworth 2–2, replay 4–1
1961–62 Stratford United The Three B's 3–1
1962–63 Pulham United The Saints 4–1
1963–64 Putney Athletic Oak Hill Rovers 5–1
1964–65 Guilder Oxford House & Webbe 4–3
1965–66 Pitfield Grove Athletic (North Southwark) 5–1
1966–67 Muirheads Sports & Social Eversheds S & A 6–1
1967–68 Rushmore Miltonians 4–2
1968–69 Harrodian Kingstonian "A" 3–0
1969–70 Battersea Park Rovers Rushmore 1–0
1970–71 South Vale Glacier Alexandra Park (Beckenham) 4–3
1971–72 Walls United (Atlas Road) St. Andrews H & C 4–2
1972–73 Catford United West India & Millwal Docks 1–1, replay 2–1
1973–74 West India & Millwall Docks Western United 4–1
1974–75 Pennant Grand Union 3–1
1975–76 Phoenix City Walthamstow Avenue Reserves 3–0
1976–77 Croyland Athletic Castle United 3–2
1977–78 District Line Newmont 6–4
1978–79 Sydenham Gas The Pointers 5–2
1979–80 Croyland Athletic Fountain 2–1
1980–81 J & M Sports Southline 6–0
1981–82 Royal George Southline 3–2
1982–83 Guinness Newbury Youth Centre 3–1
1983–84 Hackney Downs Athletic Thamesmead 2–1
1984–85 Hackney Downs Athletic Priory Panthers 5–1
1985–86 Ujamaa Caribbean International Reserves 2–0
1986–87 Priory Panthers Moonshot 4–3
1987–88 Shakespeare Weavers Claptonians Reserves 3–2
1988–89 Simba All Stars Newmont Travel Reserves 3–2
1989–90 Claptonians Reserves Robsart 2–2, replay 2–0
1990–91 Lewisham Town Simba All Stars 3–2
1991–92 Westill Broadwater United 5–3
1992–93 Faweh Cambridge University Mission 1–1, replay 4–2
1993–94 Walthamstow St. Mary's STC (Ivor Grove) 5–1
1994–95 St. Mary's (Islington) SCoLAR 2–1
1995–96 St. Mary's (Islington) CMB (Metal Box) 1–1, replay 2–1
1996–97 Crown & Manor Real Mona 1–0
1997–98 CMB (Metal Box) Victoria 1–0
1998–99 CMB (Metal Box) TC Sports 2–1
1999-00 TC Sports Brampton Park 5–2
2000–01 Competition Void
2001–02 TC Sports Leone Stars Southwark 4–3
2002–03 Memorial Sports East Ham Baptist 6–2
2003–04 Battersea Newham United 3–2
2004–05 Real Phoenix Brampton Park 4–3
2005–06 Fenerbahce Bancroft 1–0
2006–07 Tornados Battersea 2–1
2007–08 Flanders South Kilburn 2–1
2008–09 Summertown Newham Borough (SECP) 1–0
2009–10 Flanders FC Team 3–0
2012–13 House Of Praise FC U.K.K.FC 1-0

References[edit]

External links[edit]



This article "London Junior Cup" is from Wikipedia. The list of its authors can be seen in its historical and/or the page Edithistory:London Junior Cup. Articles copied from Draft Namespace on Wikipedia could be seen on the Draft Namespace of Wikipedia and not main one.