SEO оптимизация и беклинкове.
SEO оптимизация и беклинкове[edit]
Оптимизацията за търсачки, или SEO, е процес на проектиране и писане на съдържание за уебсайт, което подобрява класирането му в страниците с резултати от търсенето. Процесът на SEO оптимизация се състои от планиране, писане, тестване и преработване на съдържанието за търсачките с цел увеличаване на трафика към уебсайта. В допълнение към създаването на ефективно съдържание уебсайтовете трябва да имат стратегически подход към изграждането на беклинкове от други уебсайтове, за да подобрят класирането си в търсачките.
Трите основни вида беклинкове, използвани за SEO, са вътрешни линкове, текстови линкове и линкове с изображения. Вътрешните беклинкове сочат директно към страницата, към която се препраща; текстовите беклинкове са анкерни текстове в текста на страницата, а линкове с изображения са картинки с текст, който насочва потребителите към страницата. Беклинковете - наричани още изграждане на линкове или популяризиране на беклинкове - се отнасят до начина, по който търсачките определят колко успешен е даден уебсайт въз основа на качеството и количеството на неговите беклинкове. При определяне на класирането на уебсайтовете търсачките използват комбинация от алгоритми и поведение на потребителите.
При класирането на уебсайтовете търсачките ги оценяват въз основа на няколко фактора, включително профил на беклинкове, оптимизация на ключовите думи и ангажираност в социалните медии. Алгоритъмът, използван от Google, е най-сложният поради количеството данни, с които Google разполага, в сравнение с тези, използвани от другите търсачки. При класирането на уебсайтовете Google използва над 200 фактора за класиране; има обаче няколко ключови показателя, които влияят на класирането на уебстраниците в зависимост от тяхното качество и значимост. Тези показатели включват входящия трафик от търсачките, както и популярността на външните линкове в зависимост от тяхното качество и количество.
Вътрешните беклинкове са съществена част от стратегията на всяка уебстраница за увеличаване на трафика, тъй като те насочват потребителите директно към страницата, която е оптимизирана за търсачките. Беклинковете от авторитетни уебсайтове допринасят значително за класирането на уебстраницата, тъй като означават, че потребителите я намират за достатъчно ценна, за да поставят беклинкове към нея от собствените си уебсайтове. Търсачките вземат предвид както количеството, така и качеството, когато оценяват популярността на беклинкове, тъй като прекомерният брой нискокачествени баклинкове може да повлияе отрицателно на класирането на уебстраницата в търсачките. С време и усилия всяка уебстраница може ефективно да изгради беклинкове, тъй като установяването на авторитет изисква време, както и генерирането на висококачествени беклинкове от подходящи уебсайтове.
Съдържанието е това, което съставлява една уебстраница; следователно то допринася значително за това колко успешна е тя при търсене в зависимост от качеството на неговото създаване. Съдържанието влияе върху класирането на уебсайтовете по няколко начина: първо, то влияе върху входящия трафик чрез търсенията; второ, то влияе върху решенията за покупка на потребителите чрез ангажирането им с реклами; и накрая, то влияе върху поведението на потребителите чрез задържането им чрез публикации в блогове или други форми на споделяне на съдържание. Освен това съдържанието играе важна роля при разработването на стратегии за онлайн маркетинг, тъй като клиентите имат достъп до продукти онлайн чрез търсения въз основа на това, което вече познават или харесват. Тъй като очакванията на клиентите непрекъснато се повишават поради напредъка на технологиите и споделянето на информация чрез платформи на социалните медии като Twitter и Facebook , компаниите трябва да останат в крак с постоянно променящите се маркетингови стратегии чрез създаване на съдържание.
Търсачките използват няколко критерия за класиране при подреждането на уебсайтовете, като използват показатели като PageRank (стойността, която Google дава на точките за определяне на ранга на уебстраницата), авторитет на домейна (авторитетът, свързан с името на домейна на уебстраницата) или nofollow (стойността, която Google дава за определяне дали може да се използва инлайн свързване). Други показатели включват процент на отпадане (процентът на посещенията, в резултат на които дадена страница не е прочетена или разгледана), както и време, прекарано на сайта (изчислява се според това колко време някой прекарва на дадена уебстраница). Всички тези фактори допринасят за определянето на това къде потенциалните клиенти търсят това, от което се нуждаят - било то онлайн продукти или услуги - което прави добрия уебмаркетинг изключително важен за бизнеса. За да се популяризира ефективно уебсайтът чрез SEO , трябва да се създаде убедително съдържание и да се разработи стратегия за придобиване на подходяща популярност на беклинкове чрез подходящи стратегии за вътрешно свързване и препращане към изображения. Макар че всеки бизнес се нуждае от достъпно уеб присъствие, предприятията, чиито услуги са насочени предимно към клиенти, които предпочитат онлайн комуникация, ще се нуждаят от още по-ефективен начин, отколкото SEO може да им осигури достъп.
Какво са Беклинковете? Видове беклинкове?[edit]
Обратната връзка за даден уебсайт е просто връзка от друг уебсайт към първия. Обратната връзка може да бъде връзка, препращаща към уебсайт, уеб директория или уеб страница.
Обратната връзка е препратка към друга уебстраница. Например, ако публикувате във форум, който има обратна връзка към уебсайта на собственика. Собственикът ще може да види публикацията ви и може да реши да постави връзка към нея на своя уебсайт. Много хора смятат, че всички беклинкове са неестествени, но това не е вярно. Съществуват естествени и неестествени начини за получаване на беклинкове от уебсайтовете. Някои уебсайтове получават беклинкове, като плащат на други или предлагат полезно съдържание в замяна на връзка. Плащането на чужд уебсайт за създаване на връзка е неетично - то вреди на класирането на уебсайта, без да го подобрява. Неестествените начини за получаване на беклинкове включват купуване на линкове, използване на ботове и спам на други уебсайтове с реклами или промоции за собствения ви сайт.
Беклинковете могат да идват от уебсайтове или от търсения в интернет. Търсачките използват беклинкове при определяне на класирането на уебсайтовете чрез Google Search Engine Rankings (SERPs). Беклинковете могат да се използват от Google и при оценяване на качеството на целия домейн чрез алгоритъма PageRank. Важно е уебмастърите да се грижат за собственото си качество, когато създават беклинкове за своите уебсайтове. Те трябва да избягват да създават неразрешени беклинкове или да плащат на други да ги създават за тях, ако искат уебсайтът им да бъде класиран добре от Google Search Engine Marketing (SEM).
Google наказва уебсайтове, които имат прекомерно количество спам или нискокачествени линкове, сочещи към тях от други домейни, чрез тактика за манипулиране на PageRank, известна като PageRank gaming . Тя също така наказва тези сайтове чрез процедурите за актуализиране на алгоритъма си. Това може да доведе до намаляване на трафика, насочен към тези спам домейни, като по този начин се намаляват приходите и класирането им. За да не бъдат санкционирани от Google, уебмастърите трябва да се съсредоточат върху изграждането на качествени, естествени беклинкове, които помагат за повишаване на ранга на домейна им в Google, вместо да плащат на други за тях .
Голям брой проучвания показват, че наличието на качествени, естествени беклинкове е от решаващо значение за поддържане на класирането в страниците с резултати на търсачките (SERP). Всъщност много успешни предприемачи обясняват успеха си с това, че имат страхотно съдържание, съчетано с добри SEO практики и стратегии като постоянно актуализиране и наблюдение на резултатите от търсенето, в сравнение с тези, които не са толкова успешни, тъй като твърдят, че не наблягат достатъчно на този аспект на маркетинга и SEO стратегията. Съществуват множество източници на безплатни беклинкове.