You can edit almost every page by Creating an account. Otherwise, see the FAQ.

A szem szerepe a testbeszédben

From EverybodyWiki Bios & Wiki


Az embereket ősidők óta foglalkoztatta a szemeink és viselkedésünk közti kapcsolat, hiszen szabályozza a beszélgetéseinket, felkeltheti a hazugság gyanúját és egyfajta rangsort is tükrözhet. Első találkozás során mindkét partner szemügyre veszi a másikat és ez alapján már következtetéseket von le a személy megjelenése alapján. A mondás sem téved: "A szem a lélek tükre", hiszen szemeinkből gondolataink, érzéseink is kivehetők. Szavak nélkül tudjuk kifejezni a dominanciánkat valaki felett, szexuális érdekeltségünket valaki felé, rosszallásunkat vagy akár szimpátiát is kelthetünk társainkban csupán a nézésünkkel. A szemeink az arcunkon betöltött központi helyzetből adódóan és a tényből, hogy akaratunktól függetlenül működnek a pupilláink, testbeszédünk egyik legjelentősebb eleme. Pupillaműködésünket és nézésünk mikéntjét folyamatosan detektálja a kommunikációs partnerünk a saját tudtán kívül.

Pupilla mérete[edit]

A fényviszonyok befolyásolják pupillánk méretét, ha nő a szemünkbe érkező fény mennyisége, zárodnak, ha csökken, akkor tágulnak.[1] Azonban - állandó fényviszonyok mellett - az ember hangulata is befolyásoló tényező. Ha pozitív impulzus ér minket vagy izgatottak leszünk a szembogarunk akár négyszeresére is tágulhat. Hasonló reakció következik be, ha erős fájdalmat élünk át vagy fokozott az agyi aktivitásunk. Ezzel ellentétben szűkülést tapasztalhatunk erős negatív impulzus hatására, mint a düh, undor, utálat továbbá agyi túlterheltség. Eckhard Hess, a Chicagói Egyetem Pszichológia Tanszékének egykori tanszékvezetője végzett ezzel kapcsolatban egy kutatást az 1960-70-es években, miszerint a szembogár méretének változása egyenesen arányos az egyén általános izgalmi állapotával. [2] Kísérlete során heteroszexuális nőket és férfiakat kért fel, hogy nézzenek meg fotókat ellenkező nemű modellekről. Tapasztalatai alapján az ellenkező nemű, lenge öltözetű modellekre a résztvevők pupillája tágult, míg azonosneműek esetében zárult. Folytatás során is hasonlót tapasztalt akkor, azonban kellemes és kellemetlen képeket mutatott a résztvevőknek például mozgássérült gyerekekről, ételekről, háborús felvételekről. Mindemellett azt is megállapította, hogy a problémamegoldó gondolkodás intenzitásával is tágul a pupilla, mérete a megoldás megtalálásának pillanatában volt a legnagyobb. Ezeket a jeleket a pszichológia és a marketing is előszeretettel használja. Kozmetikai, hajápolási termékeket és divattermékeket reklámozó modellek pupilla méretét utólag manipulálják, hogy vonzóbb legyen a termék a leendő vevők számára.

Dr. Simon Baron-Cohen, a Cambridge-i Egyetem kutatója a kísérlet során olyan képeket mutatott a résztvevőknek, amelyen csak a szempár sávja látszódott és el kellett dönteniük, hogy barátságos, fesztelen, ellenséges, aggodalmas lelkiállapotban van-e az egyén, illetve hogy vágyat érző-e vagy sem. Nők nagyobb arányban találták el (22/25), azonban a férfiak sem teljesítettek sokkal rosszabban (19/25). Ezek alapján arra a következtetésre jutott, hogy mindkét nem jobban olvassa a tekintetet mintsem a testet. Autisták esetében ez a szám feltételezhetően jóval kisebb lenne, hiszen nehezükre esik a testbeszédet értelmezni, ezért is esik nehezükre társas kapcsolatok kialakítása.

Az a bizonyos szemfehérje[edit]

Az állatvilágban csak az embernek van szemfehérjéje, még az emberszabású majmoknak sincs. Az emberek kommunikációjában azonban segédeszközként tekinthető, mert fontos információmorzsa számunkra, hogy merre tekint az ember a párbeszédünk során, hiszen betekintést kaphatunk az egyén lelkiállapotáról. A nők érzelemolvasási képessége erőteljesebb, mint a férfiaké, emellett a nők szemfehérjéje is nagyobb, mint a férfiaké.

Az emberek szemfehérjéje kommunikációs eszközként szolgál
Az emberszabású majmoknak nincs szemfehérjéje

A szemöldök szerepe[edit]

Szemöldök felvonása az egyik legősibb üdvözlés az emberek körében. Úgy tartják az ezzel foglalkozó kutatók, hogy ez egy velünk született gesztusforma, mert emberszabásúak és a majmok között is általános. Életközeli formában ez úgy néz ki, hogy a másodperc töredéke alatt felszalad, majd leereszkedik a szemöldökünk. Ezzel magunkra vonjuk a környezetünkben lévők tekintetét és szimpátiát ébreszthetünk bennük, továbbá arcunk további jelzéseit is könnyebben észlelik társaink. A Japán kultúra kivételt képvisel: ott udvariatlan és illetlen ez a köszönésiforma, amely szexuális töltöttséget hordoz. Ezt a gesztust nem küldjük idegen embereknek és ellenszeveseknek, de egy első üdvözlés alkalmával, ha valaki nem viszonozza, azt potenciálisan aggresszív csoportba soroljuk. [3] [4]

Nagyobb szem, több figyelem[edit]

Míg szemöldökünk lehúzása, összevonása dominanciát és aggressziót közöl a társainkkal, a szemöldök felvonása a behódolás jele. Caroline Keating és Gregory Keating kutatása alátámasztotta, hogy több majom- és emberszabásúfaj is ezt a gesztust használja erre a célra. A nők szemöldökük és szemhéjuk felvonásával megnagyobbítják a szemüket, így arcukat kisbabássá, gyerekessé teszik, amely nem csak az apaösztönöket ébreszti fel a férfiagyban hormonok felszabadításával, hanem védelmező, óvó kétsztetést érez. Ugyan ezt a célt szolgálja a szemöldök íveltebbé szedése, azonban a férfiak, ha szedik a szemöldöküket, akkor felülről lefelé ritkítják, hogy keskenyebbé tegyék a szemüket.[5] Például Marilyn Monroe behódolónak hatott a magasra ívelő szemöldökével, míg John F. Kennedynek a lekonyuló szemöldöke határozottságot és gondterheltséget sugárzott.

Marilyn Monroe felfelé ívelő szemöldöke behódolást tükröz
John F. Kennedynek a lekonyuló szemöldöke határozottságot és gondterheltséget tükrözött, amellyel elnyerte a választók tetszését

Diana hercegnő: "felnéző" gesztuscsokor[edit]

Diana hercegnő gyermekkorától kezdve gyakran használta ezt a gesztuscsokrot, melynek során lehajtotta fejét és felfelé pillantott a szemeivel. Ezzel az emberek nagyfokú szimpátiáját és bizalmát elnyerte, még a királyi család támadásainak kereszttűzében is. Ennek a gesztusnak is a célja a szem megnagyobbítása és az arc gyerekesebbé tétele.

Diana hercegnő és a felnéző gesztuscsokor

Szexuális odaadás jelzése[edit]

Ez a jelzés magába foglalja a leeresztett szemhéjat, felvont szemöldököt, felfelé nézést és az enyhén elnyíló ajkakat. Célja ennek, amelyet Marylin Monroe szintén mesterien alkalmazott az orgazmus előtti mimika és gesztusnyelv, titokzatossá és rejtélyessé teszi a nő arcát.

Marilyn Monroe orgazmus előtti mimikája, amivel mindenkit levett a lábáról

A tekintet szerepe a kommunikációban[edit]

Párbeszéd során vannak olyan emberek, akikkel kellemesen érezzük magunkat, akikkel feszengünk és akik mellett bizalmatlanságot érzünk. Ez az érzékelésünk nagyban összefügg a szemkontaktus idejével és hogy meddig kötik le a tekintetünket. Michael Argyle, a szociálpszichológus és a nonverbális kommunikáció egyik jelentős kutatója, aki azt figyelte meg, hogy Észak-Amerikában és Európában a beszélgetők átlagosan 61%-ban nézik egymást a párbeszéd során. Ennek a 61%-nak a 41%-át beszéd közben, 75%-át hallgatás közben és 31%-ot a kölcsönös egymásra nézés közben. Egy átlagos pillantás hossza 2,95 másodperc, emellett a kölcsönös összenézés csupán 1,18 másodperc. A beszélő 40-60% között, míg a hallgató 80%-ban tekint a másikra a kommunikáció során. A beszélgetés alatti szemkontaktus aránya a párbeszédhez képest nagyban függ a kultúrális háttértől is. Ismét kivételt képez Japán, ahol a beszélgetés során inkább a partner nyakát nézik, mert a hosszantartó szemkontaktus illetlenségnek számít. Szimpátia során az egymásra nézés és a kölcsönös összenézés mértéke növekedni fog a kommunikáció során.

Hazudozó tekintete[edit]

Barbara Pease és Allan Pease kísérletében résztvevőket bíztak meg, hogy hazudjanak interjú során és utána a hallgatóikat kérték meg, hogy döntsék el a videófelvétel alapján, hogy a rajta szereplő egyén hazudik-e vagy sem. A hiedelem alapján, aki hazudik félrenéz közben, azonban az emberek tudatosan figyeltek erre, így hosszabb ideig tartották fent a szemkontaktust, így a nők 35%-ban a férfiak 15%-ban érték hazugságon az interjúzót. Ezek alapján nem elegendő bizalmatlanságunkat a tekintetre kiélezni, a test további jelzéseit is figyelembe kell vennünk.

A szem egyéb jelzései[edit]

Oldalpillantás[edit]

Többféle jelentést hordozhat: érdeklődést, ellenséges érzetet, bizonytalanságot, így a gesztuseggyüttest kell megfigyelnünk, amelyben előfordul.

  • Érdeklődés: oldalpillantás, mosoly és enyhén felvont szemöldök kíséri (gyakran használt udvarlásban is).
  • Gyanakvás, ellenszenv: összevont szemöldök, homlokráncolás és szájbiggyesztés kíséri.

Elnyújtott pislogás[edit]

Átlagosan egy pislogás egy tizedmásodpercig tart, így egy percben 6-8 alkalommal pislogunk. Feszült vagy hazugságon kapott személy esetében ez a szám nagy mértékben megnövekedhet. Azonban az elnyújtott pislogás unalmat, felsőbbrendűséget kelthet a beszélgetőpartnerben. Elnyújtott pislogás alatt az egyén 2-3 másodpercig is csukva tartja a szemét, amely egy öntudatlan cselekedete az agynak, hogy addig is kizárja a beszélgetőpartnert. Ha valóban fölényeskedésről, felsőbbrendűségről van szó az illető még hátra is hajtja a fejét és így "néz le" a beszélgetőpartnerére. Ha olyan személy csinálja ezt akinél mindenképpen szeretnénk "bevágódni" vagy megkaparintani a figyelmét, akkor alkalmazzuk a következő taktikát: amint behunyja a szemét az egyén, lépjünk egyet oldalirányba, így amikor kinyitja a szemét kellemetlenül fogja érezni magát, hogy a figyelmén kívül odébb mozdultunk és nagyobb eséllyel fog ránk irányulni a tekintete.

Jár a szeme[edit]

A bizonytalanság jele, ha beszélgetés közben partnerünk szeme ide-oda jár annak ellenére, hogy azt hinnénk csupán figyelemre veszi a környezetét. Ez a gesztus az emberszabásúak és a majmok között is elterjedt jelzés. Ha nagyon unalmas emberrel hoz minket össze a sors is hajlamosak vagyunk ezt a gesztust használni, hogy menekülőutat keressünk, azonban nagyobb körben elterjedt annak az ismerete, hogy az elfordított tekintet az érdeklődés hiánya, így a hazudozóhoz hasonlóan erőltetetten nézünk a másik szemébe és mosolygunk, hogy meggyőzően utánozzuk az érdeklődést.

Háromszögezés kissé másként[edit]

A személyes találkozásunk során fontos, hogy tekintetünkkel a társunk arcán, illetve testén hova pillantunk, mert meghatározza a hozzáállásunkat mind a személyhez, mind a helyzethez. Alapvetően három nézéstípust különítünk el: a társasági nézést, a bizalmi nézést és az intenzív nézést.

A társasági nézés

Társasági találkozás során átlagosan a beszélgetési idő 90%-ban a partner szemei és szája által bezárt háromszögben mozog a tekintetünk. Ezzel érdeklődést sugallunk és partnerünk nem érzi jelenlétünket fenyegetőnek.

A bizalmi nézés

Ahogy két ember messzebbről közelíti meg egymást, első gyors pillantás során az arctól indulva szemügyre vesszük az altestüket is a nemük megállapítása miatt, illetve esetleges érdeklődésünk kifejezése miatt. Ahogy közelebb értünk a partnerhez ez a háromszög a szempár és az áll alá irányul, általában a mellkasig. Nem tehetünk illetlen megjegyzést a férfiakra, hiszen nők is ugyan olyan gyakorisággal használják ezt a gesztust, akár kölcsönös érdeklődés kifejezésére. Az egyetlen különbség, hogy a nők szélesebb perifériás látásának köszönhetően nem olyan feltűnő ez a szemmozgás, mint a férfiak esetében. A földre nézés más-más célt szolgál a két nemnél: férfiak eközben tudják a nőt szemügyrevenni, míg a nő a megadás jeleit küldi és félrenézésnél szemrevételezi a férfit.

Az intenzív nézés

A szempár vonala alá nem irányítjuk a tekintetünket, a homlok középpontja és a szempár között háromszögezünk. Ezzel kellemetlen, feszült helyzetbe hozzuk partnerünket és nagy eséllyel nemcsak belezavarodik a mondandójába, de el is hallgat. Ezzel a gesztussal átvesszük a gyeplőt a beszélgetésben és igen komollyá változtatja a légkört is. Ne alkalmazzuk baráti vagy romantikus kapcsolatokban.

Farkasszem[edit]

A farkasszem embereknél a pislogás mentes, feszült tekintetet jelenti, amely egy határozott, akár fenyegető nézést jelent. A ragadozó is ugyan ezt alkalmazza a préda elejtése előtt. Ha valaki nekünk támad, veszélyes szituációban érezzük magunkat érdemes a szemünkre odafigyelni, mert ha nem a farkasszemet alkalmazzuk, hanem például az előzőekben említett lefelé, oldalra pillantást azzal kiszolgáltatottnak tűnhetünk, amely a támadó szándékát megerősítheti.

Jegyzetek[edit]

  1. Belliveau, Alison P. (31 July 2021). "Pupillary Light Reflex". www.ncbi.nlm.hih.gov. Retrieved 30 October 2021.
  2. Hess, Eckhard H. (November 1975). "The Role of Pupil Size in Communication". www.scientificamerican.com. Retrieved 30 October 2021.
  3. "Japanese Hand Gestures and Body Language and Guide". 20 February 2019. Retrieved 30 October 2021.
  4. "Japanese Body Language and Gestures". 8 December 2020. Retrieved 30 October 2021.
  5. "Eyebrow body language". Retrieved 30 October 2021.

Források[edit]

Felhasznált szakkönyvek[edit]

Felhasznált szakcikkek[edit]

Argyle, M.; Cook, M. (1994). "Gaze and Mutual Gaze". The British Journal of Psychiatry. 165 (6): 848-850. doi:10.1017/S0007125000073980.

Argyle, M.; Janet, D. (1965). "Eye-Contact, Distance and Affiliation". Sociometry. 28 (3): 289-304. doi:10.2307/2786027.

Baron-Cohen, S.; Wheelwright, S.; Hill, J.; Raste, Y.; Plumb, i. (2001). "The Reading the Mind in the Eyes Test Revised Version: A Study with Normal Adults, and Adults with Asperger Syndrome or High-functioning Autism". J. Child Psychol. Psychiat. 42 (2): 241-251. doi:10.1111/1469-7610.00715.

de Winter, J.C.F.; Petermeijer, S.M.; Kooijman, L.; Dodou, D. (2021). "Replicating five pupillometry studies of Eckhard Hess". Psychophysiology. 165: 145–205. doi:10.1016/j.ijpsycho.2021.03.003.

Keating, C.F.; Keating, G. (1993). "Monkeys and Mug Shots: Cues Used by Rhesus Monkeys (Macaca mulatto) to Recognize a Human Face". Comparative Psychology. 107 (2): 131-139. doi:10.1037/0735-7036.107.2.131.


This article "A szem szerepe a testbeszédben" is from Wikipedia. The list of its authors can be seen in its historical and/or the page Edithistory:A szem szerepe a testbeszédben. Articles copied from Draft Namespace on Wikipedia could be seen on the Draft Namespace of Wikipedia and not main one.