Year
|
Film
|
Nominees
|
2010 (9th)
|
Inception
|
Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley, and Peter Bebb
|
Alice in Wonderland
|
Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips
|
Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1
|
Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi
|
Iron Man 2
|
Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Dan Sudick
|
Tron: Legacy
|
Eric Barba, Lisa Beroud, Steve Gaub, Steve Preeg
|
2011 (10th)
|
Rise of the Planet of the Apes
|
Dan Lemmon, Joe Letteri, Cyndi Ochs, Kurt Williams
|
Captain America: The First Avenger
|
Charlie Noble, Mark Soper, Christopher Townsend, Edson Williams
|
Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2
|
Tim Burke, David Vickery, Greg Butler and John Richardson
|
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
|
Gary Brozenich, David Conley, Charlie Gibson and Ben Snow
|
Transformers: Dark of the Moon
|
Scott Farrar, Scott Benza, Matthew E. Butler and John Frazier
|
2012 (11th)
|
Life of Pi
|
Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan de Boer and Donald R. Elliott
|
The Avengers
|
Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams and Dan Sudick
|
Battleship
|
Grady Cofer, Pablo Helman, Kevin Elam and Glen McIntosh
|
The Hobbit: An Unexpected Journey
|
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and R. Christopher White
|
Prometheus
|
Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley and Martin Hill
|
2013 (12th)
|
Gravity
|
Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk and Neil Corbould
|
The Hobbit: The Desolation of Smaug
|
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and Eric Reynolds
|
Iron Man 3
|
Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash and Dan Sudick
|
Pacific Rim
|
John Knoll, Susan Greenhow, Chris Raimo and Hal Hickel
|
Star Trek Into Darkness
|
Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann and Burt Dalton
|
2014 (13th)
|
Dawn of the Planet of the Apes
|
Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, and Scott R. Fisher
|
Guardians of the Galaxy
|
Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould
|
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
|
Joe Letteri, David Conley, Eric Saindon, Kevin Sherwood and Steve Ingram
|
Interstellar
|
Paul Franklin, Kevin Elam, Ann Podlozny, Andrew Lockley and Scott Fisher
|
Maleficent
|
Carey Villegas, Barrie Hemsley, Adam Valdez, Kelly Port, Michael Dawson
|
X-Men: Days of Future Past
|
Ricard Stammers, Blondel Aidoo, Lou Pecora, Anders Landlangs and Cameron Waldbauer
|
2015 (14th)
|
Star Wars: The Force Awakens
|
Roger Guyett, Luke O'Byrne, Patrick Tubach, Paul Kavanagh, Chris Corbould
|
Furious 7
|
Mike Wassel, Karen Murphy, Martin Hill, Kevin McIlwain and Dan Sudick
|
Mad Max: Fury Road
|
Andrew Jackson, Dan Oliver, Andy Williams and Tom Wood
|
The Martian
|
Anders Langlands, Chris Lawrence, Richard Stammers and Steven Warner
|
San Andreas
|
Colin Strause, Randall Starr, Bryan Grill, Nordin Rahhati and Brian Cox
|
2016 (15th)
|
The Jungle Book
|
Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Dan Lemmon
|
Doctor Strange
|
Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli and Paul Corbould
|
Fantastic Beasts and Where to Find Them
|
Christian Manz, Olly Young, Tim Burke, Pablo Grillo and David Watkins
|
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
|
Frazer Churchill, Hal Couzens, Andrew Lockley, Jelmer Boskma and Hayley Williams
|
Rogue One: A Star Wars Story
|
John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel and Neil Corbould
|
2017 (16th)
|
War for the Planet of the Apes
|
Joe Letteri, Ryan Stafford, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist
|
Blade Runner 2049
|
John Nelson, Karen Murphy Mundell, Paul Lambert, Richard Hoover and Gerd Nefzer
|
Guardians of the Galaxy Vol. 2
|
Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick
|
Kong: Skull Island
|
Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus
|
Star Wars: The Last Jedi
|
Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould
|
2018 (17th)
|
Avengers: Infinity War
|
Daniel DeLeeuw, Jen Underdahl, Kelly Port, Matt Aitken and Dan Sudick
|
Christopher Robin
|
Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones, and Chris Corbould
|
Ready Player One
|
Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler, and David Shirk
|
Solo: A Star Wars Story
|
Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan, and Dominic Tuohy
|
Welcome to Marwen
|
Kevin Baillie, Sandra Scott, Seth Hill, Marc Chu and James Paradis
|
2019 (18th)
|
|
The Lion King
|
Robert Legato, Tom Peitzman, Adam Valdez, Andrew R. Jones
|
Alita: Battle Angel
|
Richard Hollander, Kevin Sherwood, Eric Saindon, Richard Banehamand Bob Trevino
|
Avengers: Endgame
|
Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken, and Dan Sudick
|
Gemini Man
|
Bill Westenhofer, Karen Murphy-Mundell, Guy Williams, Sheldon Stopsack and Mark Hawker
|
Star Wars: The Rise of Skywalker
|
Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach, and Dominic Tuohy
|