Krajowe Stowarzyszenie Osób Niepalących
Script error: No such module "AfC submission catcheck".
Krajowe Stowarzyszenie Osób Niepalących - organizacja powołana 20.12.2004 roku w celu edukacji prozdrowotnej oraz ochrony osób niepalących przed negatywnymi skutkami do jakich prowadzi bierne palenie. Jednym z kluczowych osiągnięć było skuteczne lobbowanie za wprowadzeniem zakazu palenia na przystankach autobusowych, także tych bez wiaty przystankowej. Ten zakaz stał się katalizatorem zmian społecznych znacznie ograniczających narażanie postronnych osób na dym tytoniowy. Po wprowadzeniu zakazu palenia w kawiarniach, podjęto decyzję o rozwiązaniu stowarzyszenia, gdyż osiągnięto podstawowy cel, jakim było ograniczenie palenia w przestrzeni publicznej. Analogiczna sytuacja miała miejsce rok później gdy zawieszono przejazdy Warszawskiej Masy Krytycznej - promującej korzystanie z rowerów w mieście. Krajowe Stowarzyszenie Osób Niepalących zostało wykreślone z rejestru 24.09.2015[1].
Historia[edit]
Potrzeba założenia stowarzyszenia wynikała z opieszale wprowadzanych zmian prawnych w kontekście potwierdzających się doniesień o szkodliwym wpływie biernego palenia. Na początku XXI wieku, powszechnie rozumiano zagrożenie wynikające z palenia.[2] W Polsce brak było jednak uregulowań prawnych pozwalających chronić się przed dymem. Palenie dozwolone było na klatkach schodowych, balkonach, przystankach autobusowych bez zadaszenia, w kawiarniach. Grupa mieszkańców Warszawy zdecydowała się powołać stowarzyszenie w celu aktualizacji stanu prawnego, a przy okazji do promowania zdrowego stylu życia - bez papierosa. Pierwszy walny zjazd miał miejsce w Warszawie dnia 08.01.2005 roku. Stowarzyszenie zostało wpisane do rejestru: 08.03.2005 pod numerem KRS: 0000229741[3]. Stowarzyszenie posiadało nadany numer Regon: 75050908752. Podczas swojego istnienia, nie prowadziło działalności gospodarczej. Strona internetowa stowarzyszenia została zlikwidowana po zawieszeniu działalności. Działalność finansowana była z darowizn, składek i wsparcia innych stowarzyszeń[4].
Działalność[edit]
W czasie swojego istnienia, stowarzyszenie podejmowało liczne akcje mające na celu promocję zdrowia jak i lobbing w kierunku zmiany przepisów. W 2006 roku po podpisaniu deklaracji programowej z Polską Partią Pracy, przedstawiciele stowarzyszenia kandydowali w wyborach[5]. Po przegranej PPP, dalsze wysiłki polityczne podejmowano z ówczesną koalicją PO i PiS, w szczególności z Hanną Gronkiewicz-Waltz i Tadeuszem Cymańskim. Wolontariusze stowarzyszenia organizowali pogadanki w szkołach, rozwieszali plakaty. Podczas warszawskich festynów stowarzyszenie uczestniczyło ze stoiskiem na którym można było uzyskać porady prawne i medyczne, zmierzyć pojemność płuc.
Statut[edit]
Podstawowe cele określał paragraf 10 statutu stowarzyszenia uchwalonego podczas powoływania stowarzyszenia:
"§10 celem stowarzyszenia jest ochrona interesów osób niepalących zagrożonych biernym paleniem, w tym w szczególności:
- 1.wsparcie moralne i prawne dla osób niepalących.
- 2.pomoc w egzekwowaniu obowiązujących zakazów palenia.
- 3.działania mające na celu rozszerzanie obowiązujących zakazów.
- 4.działania na rzecz zwiększania świadomości społecznej o szkodliwości Biernego palenia.
- 5.popularyzowanie zdrowego stylu życia-bez papierosa."[6]
Zarząd[edit]
Inicjatorem i pierwszym prezesem stowarzyszenia był genetyk Mikołaj Kuca. Pełnił on dwie, kadencje. Zastąpiony na tym stanowisku przez Mariannę Kempkiewicz w 2010 roku po kontrowersjach ideologicznych[7] na temat coraz powszechniej wprowadzanych e-papierosów. Marianna Kempkiewicz pełniła funkcję do swojej śmierci na raka płuc. Rok później, Prezydent Warszawy wyznaczył kuratora, który zdecydował o rozwiązaniu i przeprowadziła likwidację organizacji.
Kontrowersje[edit]
W pierwszym roku swojej działalności doszło do ostrego starcia na linii stowarzyszenie - dyrektor
ZTM (obecnie WTP). Stowarzyszenie zarzuciło dyrektorowi osobiste zaangażowanie utrudniające prowadzenie działalności edukacyjnej w publicznym transporcie ze względu na bycie palaczem. Dyrektor odpowiedział pozwem o naruszenie dóbr osobistych. Sprawa dzięki mediacji Dyrektora Tramwajów Warszawskich (podległych ZTM) zakończyła się polubownie, a plakaty stowarzyszenia zostały umieszczone w tramwajach. Wkrótce po tym zajściach, dyrektor ZTM został zmieniony.
W roku 2010 powstał spór dzielący działaczy stowarzyszenia w oparciu o ich stosunek do e-papierosów w kontekście biernego palenia. Spór doprowadził do zmiany w kierownictwie organizacji, a w dalszym planie do zmniejszenia siły stowarzyszenia, przez odpływ wielu członków.
References[edit]
- ↑ NGO. "NGO". NGO. NGO. Retrieved 27 October 2023.
- ↑ "skutki palenia". Retrieved 27 October 2023.
- ↑ "KRS". KRS. Retrieved 27 October 2023.
- ↑ "Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki – Sprawozdanie z działalności merytorycznej w roku 2005". Retrieved 27 October 2023.
- ↑ "Pańśtwowa Komisja Wyborcza". Retrieved 27 October 2023.
- ↑ "Statut Krajowego Stowarzyszenia Osób Niepalących".
- ↑ "Kurier Wolski". Kurier Wolski. 95 (95): 3. 23 February 2012. Retrieved 27 October 2023.
This article "Krajowe Stowarzyszenie Osób Niepalących" is from Wikipedia. The list of its authors can be seen in its historical and/or the page Edithistory:Krajowe Stowarzyszenie Osób Niepalących. Articles copied from Draft Namespace on Wikipedia could be seen on the Draft Namespace of Wikipedia and not main one.